تبلیغات
علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma

علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma
آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت در چه حدی هستند


صفحات جانبی
لینک های مفید
تعداد بازدیدهای این مطلب :: بازدید

بررسی میزان بكارگیری آهن

نمونه خونی بطور روزانه در طول یك دوره حداقل یك هفته ای پس از تجویز آهن رادیواكتیو جمع آوری شده و رادیواكتیویته خون كامل اندازه گیری شده و درصد كاربرد آهن در هر روز طبق فرمول زیر بدست  می آید.

كه در آن f: فاكتور تصحیح حجم متراكم سلولی است. برای مثال:

البته در مواردی كه گمان می رود كه نسبت PCV یا هماتوكریت (Hct) بدن به خون ساهرگی ۹/۰(یا ۹۰%( نیست، حجم سلولهای قرمز (RCV)  بایستی اندازه گیری شود. كه در صورت استفاده از این روش از طریق فرمول زیر درصد كاربرد آهن بدست می آید.

سپس نتایج بدست آمده در هر روز در مقابل زمان در كاغذ شطرنجی رسم می گردد.

این محاسبه میزان اریتروپوئز موثر را اندازه گیری می- كنند. در موارد نرمال، رادیواكتیویته سلولهای قرمز پس از ۲۴ ساعت اول بصورت ثابتی افزایش می یابد و در روزهای دهم تا چهاردهم به میزان ماكزیمم ۸۰/۷۰ درصد می رسد. در مواقع آنمی مگالوبلاستیك و هموگلوبینوپاتی ها نتایج بدست آمده بدلیل وجود اریتروپوئز بیهوده، ثابت نیستند. همچنین در میلوفیبروز، بسته به میزان اریتروپوئز خارج مغز استخوانی و اینكه طول عمر RBC كاهش یافته است یا نه میزان درصد بكارگیری آهن بی ثبات است. در صورتی كه همولیز سریع وجود داشته باشد منحنی حاصل بدلیل تخریب گلبولهای قرمز محتوی آهن رادیواكتیو، بهم خواهد خورد. این حالت اكثراً زمانی آشكار می گردد كه نمونه گیری بصورت روزانه و منظم انجام گیرد. در آنمی آپلاستیك میزان بكارگیری آهن ۱۵-۱۰درصد است. در اریتروپوئز غیر موثر به عنوان یك قانون این میزان در حد ۵۰-۳۰ درصد باقی می ماند. الگوی فروكینتیك در بیماریهای مختلف در جدول ۱ و شكل ۲ نشان داده شده است.

 انتشار آهن بدن

علاوه بر تكنیكهای اشاره شده فوق، می توان با استفاده از تكنیكهای اسكن سطحی ارگانهای مختلفی مانند: كبد، طحال، ساكروم (جهت بررسی مغز استخوان) و قلب (جهت بررسی حوضچه خون) پس از تزریق ۵۹Fe، تصویر كلی كینتیك آهن بدست آورد.

جدول ۱ : الگوهای فروكینتیك در بیماریهای مختلف

 

Plasma clearance T۱/۲

Red cell utilization

Normal

۶۰-۱۴۰ min

۸۰%

Iron deficiency

Shortened

Increased (۹۰%)

Aplastic anemia

Prolong

Decreased (۱۰%)

Chronic infection

Slightly shortened

Normal

Dyserytheropoesis

Slightly shortened

Decreased (۳۰%)

Myelofibrosis

Shortened

Decreased ( ۵۰%)

Hemolytic anemia

Shortened

Increased (۸۵%)

 

از طریق این نوع اسكن در طول چندین روز متوالی    می توان مكانهای اریتروپوئز را در مراحل اولیه با شمارش بالا تا مراحل تخریب اریتروسیتی در مراحل تاخیری پی برد. امروزه این آزمایشات به میزان كمی استفاده می شوند. ولی جهت بررسی میزان اریتروپوئز خارج مغز استخوانی در طحال قبل از طحال برداری دارای ارزش بالینی بسیاری است.

همچنین در صورتی كه امكانات استفاده از آهن۵۲ (۵۲Fe) كه محصول سیكلوترون است و استفاده از تكنیك [۷]PET می توان  تصاویری با وضوح بالا از انتشار داخل و خارج مغز استخوانی بافت خونساز بدست آورد.

خصوصا این تكنیك در اختلالات میلوپرولیفراتیو جهت تشخیص گذار پلی سیتمی به میلو فیبروز و افتراق ترومبوسیتمی اولیه اولیه از ترومبوسیتوز واكنشی، بسیار سودمند است. همچنین در تعیین میزان اریتروپوئز اسكلتی در آنمی آپلاستیك كاربرد دارد.
طبقه بندی: خون شناسی،
[ یکشنبه 27 آذر 1390 ] [ 11:32 ق.ظ ] [ حسین شعبانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زیست شناسی سلولی و مولکولی
ویروس شناسی پزشکی
خونشناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی
میکروب شناسی
آسیب شناسی
انگل شناسی 2 و تک یاخته ها
دانلود نرم افزار ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم سیدا دانشگاه آزاد تبریز