تبلیغات
علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma

علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma
آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت در چه حدی هستند


صفحات جانبی
لینک های مفید
تعداد بازدیدهای این مطلب :: بازدید
 پروتئین های حاوی آهن

آهن یا به صورت آهن موجود در حلقه پروتوپورفرین IX یا به صورت برهم کنش یا لیگاندهای دیگر پروتئینی به پروتئین‌ها متصل می‌شود. کملپلکس‌های پروتوپورفرین IX فروس و فریک به ترتیب هم و هماتین نامیده می‌شود.

پروتئین‌های حاوی هم شامل (a) و پروتئین‌های انتقالی (مثل هموگلوبین) و ذخیره‌ای (مثل میوگلوبین) اکسیژن و (b) آنزیم‌هایی حاوی هم به عنوان گروه پروتستتیک (مثل کاتالاز، پراکسیداز، تریپوتوفان) و پروتئین‌های غیرهمی شامل ترانسفرین، فریتین و آنزیم‌های ردوکس هستند.

كاربرد رادیوایزوتوپ ها در بررسی متابولیسم آهن

درحالی كه از طریق شمارش سلولهای قرمز و رتیكلوسیتها اطلاعات مناسبی را درمورد مورد وضعیت اریترو- پوئز بدست می دهد، مطالعات متابولیسم آهن و اندازه گیری طول عمر سلولهای قرمز از طریق استفاده از ایزوتوپهای رادیواكتیو اطلاعات ارزشمند دیگری را مهیا می سازد..

آهن رادیواكتیو(۵۹Fe) نیمه عمر نسبتا كوتاهی در حدود ۴۵ روز داشتند و پس از تزریق هموگلوبین را نشاندار می كند. همچنین این ایزوتوپ می تواند حوضچه آهن را نیز نشاندار نماید كه به اندازه گیری میزان پاكسازی (Clearance) آهن پلاسما و محاسبه بازگردش (Turnover) آهن پلاسما، كمك می كند. حضور تركیبات آهن در هموگلوبین به بررسی سرعت سنتز  هموگلوبین و تكمیل بررسی روند بكارگیری آهن، كمك می رساند. از آنجایی كه این تركیب از طریق تشعشع اشعه گاما‌ (γ-ray) واپاشی می كند، رادیواكتیویته را می توان در محیط بدن (in vivo) جهت بررسی مسیر متابولیسم آهن از ابتدای جذب تا مرحله دفع، و محلهای بكارگیری آهن بررسی نمود.                    

بررسی انتشار آهن:

اساس و مقدمه آزمایش

آهن از طریق اتصال به ترانسفرین (Transferrin) به مغز استخوان منتقل می شود. در سطح اریتروبلاستها، این كمپلكس آهن خود را رها نموده كه جهت ساخت و بكارگیری ساختمان هم (Heme) بكارگرفته می شود. آهن غیر متصل به ترانسفرین به كبد و سایر ارگانهای بدن، غیر از مغز استخوان رفته و به صورت ذرات كلوئیدی آهن در می آیند كه به سرعت توسط سلولهای فاگوسیتیك برداشته می شود.

مطالعات فروكینتیك كه توسط ۵۹Fe فراهم می شود  در برگیرنده سرعت برداشت آهن رادیواكتیو از پلاسما و سرعت حضور آهن در سلولهای قرمز خون در گردش است.

این نوع روشها نسبتا ساده بوده ولی آهن بازگشتی از بافتها را به گردش خون و نیز بازگشت آهن در نتیجه دیس اریتروپوئزیس یا همولیز را مدنظر قرار نمی دهد. برای اینكه این عوامل را نیز مورد بررسی قرار دهیم نیازمند بكارگیری روشهای مضاعف و دقیق تر و زمانبر- تر در یك دوره زمانی طولانی است.

در مطالعات فروكینتیك، اطمینان از اینكه تمام آهن  تجویز شده به ترانسفرین باند شده است، مهم است. در بسیاری موارد، پلاسما به میزان كافی ترانسفرین دارد. كه برای اطمینان از آن اندازه گیری میزان ظرفیت اتصال آهن غیر اشباع (UIBC)[۱] یا غلظت ترانسفرین پلاسمای بسیار قبل از انجام تست مهم است. در صورتی كه میزان UIBC كمتر از mg/L۱ یا (۲۰μmol/L) باشد و یا غلظت ترانسفرین زیر g/L ۶/۰ باشد از پلاسمای نرمال (HIV,HBV,HCV منفی) بجای پلاسمای بیمار جهت انجام آزمایشات استفاده می شود.

روش انجام آزمایش:

در شرایط استریل ml۱۰-۵ پلاسما از خون هپارینه تازه تهیه شده و MBq ۴/۰، سیترات آهن رادیواكتیو به آن اضافه می شود. ۱۵ دقیقه در حرارت اتاق انكوبه شده و سرنگ را پركرده و ml۱  از محلول پلاسما را نگه داشته بقیه را بصورت داخل وریدی به بیمار تزریق     می كنیم. زمانی كه نصف سرنگ تزریق شد، زمان سنج را فعال كرده و این زمان را به عنوان زمان صفر در نظر می- گیریم. محلول باقیمانده را به نسبت ۱:۱۰۰ در آب رقیق نموده و میزان رادیواكتیویته را توسط سیستم اندازه گیری مناسب سنجیده و میزان رادیوالكتیویته را به عنوان میزان فعالیت زمان صفر در نظر می گیریم.

بررسی پاكسازی آهن پلاسما

۱-بعد از ۳ دقیقه یك نمونه و ۵-۴ نمونه دیگر طی ۲-۱ ساعت توسط EDTA یا هپارین جمع آوری نمایید.

۲- قسمتی از یكی از نمونه ها را جهت اندازه گیری آهن پلاسما جدا گردد.

۳- رادیوالكتیویته هر نمونه را در واحد حجم اندازه گرفته و میزان بدست آمده را در مقابل زمان رسم كنید.

خطی مستقیم از اتصال نقاط مشخص شده رسم می شود كه شیب مشخصی دارد. زمانی را كه در آن میزان رادیواكتیویته اولیه نصف می شود را به عنوان نیمه عمر زمان پاكسازی آهن پلاسما پلاسما مشخص می شود (شكل۱).

محدوده نرمال نیمه عمر پاكسازی آهن پلاسما، در حدود ۱۴۰-۶۰ دقیقه است.

سرعت پاكسازی تحت تاثیر وضعیت اریتروپوئزیس و همچنین فعالیت ماكروفاژهای سیستم رتیكلوآندوتلیال بخصوص در كبد، طحال و مغزاستخوان، مكانهایی كه آهن بصورت ذخیره ای وجود دارد، بستگی دارد. همچنین در مقادیر كمتر رتیكلوسیتهای در گردش نیز   می توانند مقداری از آهن پلاسما را برداشت نمایند. سرعت بالای پاكسازی نشان دهنده فعالیت بالای یكی از این مكانیسم هاست. برای مثال: در كم خونی كمبود آهن، یا آنمی های خونریزی و آنمی های هملیتیك و پلی- سیتمی ورا[۲].

 در مواردی چون آنمی آپلاستیك سرعت برداشت آهن پلاسما كاهش می یابد. در لوكمی ها و میلوفیبروز نتایج متفاوتی برطبق میزان اریتروپوئز مغزاستخوان و گسترش اریتروپوئز خارج مغز استخوانی دیده می شود.

در دیس اریتروپوئزیس ، سرعت برداشت آهن نرمال یا افزایش یافته است.
طبقه بندی: بیوشیمی بالینی 2،
[ یکشنبه 27 آذر 1390 ] [ 11:30 ق.ظ ] [ حسین شعبانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زیست شناسی سلولی و مولکولی
ویروس شناسی پزشکی
خونشناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی
میکروب شناسی
آسیب شناسی
انگل شناسی 2 و تک یاخته ها
دانلود نرم افزار ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم سیدا دانشگاه آزاد تبریز