تبلیغات
علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma

علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma
آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت در چه حدی هستند


صفحات جانبی
لینک های مفید
تعداد بازدیدهای این مطلب :: بازدید

تاریخچه انستیتو رازی(حصارك)

در اوایل قرن 13 هجری شمسی اداره کل فلاحت که تابع وزرات فواید عامه بود سازمان کشاورزی نوینی را در کشور بینان نهاد . در آن زمان دامداری که از قرنها پیش مهمترین محل درآمد مردم این سرزمین را تشکیل می داد به سبب بروز و شیوع بیماری های واگیر دامی رو به زوال می رفت و از جمله آفت طاعون گاوی نسل گاو را در شمال و غرب ایران مورد تهدید قطع ی قرار داده بود . در چنین وضعی اداره کل فلاحت به منظور مبارزه با بلای خطرناک طاعون گاوی و دیگر بیماری های واگیر حیوانات در کشور و در عین حال لزوم توجه به مقررات بین المللی و جلوگیری از اشاعۀ این بیماری های خطرناک به کشورهای مجاور، فعالیت های سریعی را در جهت مطالعه و تشخیص و پیشگیری طاعون گاوی و سایر بیماری های حیوانی ضروری دانست و برای این منظور از انستیتوپاستور ایران که در آن زمان یگانه مؤسسه ذیصلاح کشور بود (تاریخچه این انستیتو در مطالب قبلی وبلاگ و در بحث تاریخچه به تفصیل توضیح داده شده است . ) کمک خواست. چون در آن زمان هنوز واکسن ضد طاعون گاوی کشف نشده بود یگانه راه مبارزه با این بیماری روش « سروانفکسیون » بود و می بایستی مقدار زیادی سرم حیوانی تهیه گردد.

در اجرای این امر چون انستیتوپاستور محل مناسبی برای نگهداری حیوانات بزرگ نداشت، به دستور صمصام الملک وزارت فواید عامه مقداری از اراضی کمال آباد جنب قریه حصارک که محل چاپارخانه بود در اختیار انستیتوپاستور گذاشته شد تا بعنوان محل کار و سکونت کارمندان و طویله های نگهداری حیوانات برای تهیه سرم در نظر گرفته شود و بصورت آزمایشگاه دامپزشکی وابسته به انستیتوپاستور فعالیت کند. این تشکیلات بعد زیر نظر دکتر حامدی قرار گرفت و با همکاری عده ای دامپزشک و پزشک و مهندس از آنجمله دکتر حسن میردامادی، دکتر مشعوف، مهندس ابوالحسن ابوذر، دکتر علی محمد ثمری، مهندس زندی، دک تر علی ادیب و آقایان بهرامی و نصیری فعالیت دامنه داری در تهران و استان های آذربایجان، گیلان و مازندران آغاز نمود و شالوده یک تشکیلات دامپزشکی برای مطالعات و تهیه مواد بیولوژیکی گذاشته شد و پس از هفت سال فعالیت و تکمیل وسایل و توسعه آنها بالاخره در سال 1310 رسماً به نام « موسسه تحقیقات دامپزشکی حصارک » نامگذاری شد  و یکنفر دامپزشک فرانسوی بنام دکتر لوئی دلپی (Louis Delpy) ، که مورد تأیید همکاران ایرانی خود بود  برای ادارۀ این موسسه جدید استخدام شد و با همکاری همان گروه اولیه جوانان ایرانی در اطاق های محقری که در حصارک در اختیارشان بود فعالیت خود را آغاز و سپس گسترش دادند . بعداً به مرور تعداد دیگری از جوانان ایرانی که تحصیلات خود را در رشته دامپزشکی در ایران و خارج انجام داده بودند به این گروه پیوستند و سازمان این آزمایشگاه را وسیع تر و دامنه فعالیت آن را توسعه داده به مطالعه بیماری های دامی و مبارزه علیه آنها از راه تهیه سرم ها و واکسن های لازم پرداختند . در نتیجه این فعالیت های پیگیر بود که بیماری طاعون گاوی در ظرف سال های اول ریشه کن شد و علاوه بر آن بررسی بیماری های دامی در ایران به صورت فعال در آمد. علیهذا باید گفت که مؤسسه حصارک و آزمایشگاه های تحقیقات دامپزشکی اولین آزمایشگاه مجهز تشخیص بیماری های دامی وتهیه سرم و واکسن های مربوط بود که در ایران تأسیس گردید. در سال 1317 توسعه آزمایشگاه ها و مقدمات تهیه سرم و واکسن های انسانی در مؤسسه مزبور صورت پذیرفت و انستیتو حصارک با کمک انستیتوپاستور ایران و انستیتوپاستور پاریس به این امر اقدام نمود و به نتایج جالبی هم دست یافت که متأسفانه جنگ جهانی دوم باعث رکود کار و محدودیت تهیه وسایل و روابط علمی گردید ولی با همه مشکلات تهیه سرم های ضد دیفتری و کزاز و آنتی توکسین های این دو بیماری که در زمان جنگ نایاب شده بود با موفقیت روبرو شد و انستیتو حصارک توانست احتیاجات کشور را از این جهت تأمین کند.

دکتر دلپی مدت 20 سال (از سال 1310 تا 1330 ) در ایران خدمت نمود و اداره انستیتو حصارک که به نام انستیتو رازی نامگذاری شده بود در سال 1330 به عهده همکاران ایرانی او و تحت ریاست دکتر عزیر رفیعی قرار گرفت و دکتر دلپی به فرانسه بازگشت. همکاران ایرانی انستیتو رازی از آن تاریخ تا کنون با همت و پشتکار خاص خود در پیشبرد هدف های این مؤسسه و بالا بردن مقام علمی و خدماتی انستیتو رازی همت گمارده اند و محصولات بیولوژیکی حیوانی و انسانی مورد مصرف ایران و کشورهای مجاور را تهیه نموده، بعلاوه مطالعات علمی برجسته ای که در محافل و مجلات علمی جهان منعکس گردیده را انجام داده اند.

"این مؤسسه اکنون در ردیف یکی از بزرگ ترین مؤسسات مشابه بین المللی است که دارای اعتباری زیاد در جهان می باشد. خدمات علمی و همکاری های بین المللی این مؤسسه با سازمان های مشابه در کشورهای دیگر و سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار و کشاورزی درخور تحسینو ستایش است"

تاریخچه علوم آزمایشگاهی در ایران 6 - تاریخچه بنگاه بهداشت اداره کل بهداری

در سال 1315 که پروفسور لگرو رئیس افتخاری انستیتوپاستور ایران برای بازدید از این انستیتو به تهران آمد متوجه شد که آزمایشگاه های تشخیص طبی انستیتوپاستور قسمت زیادی از وقت کارکنان و آزمایشگاه های این انستیتو را می گیرد و در این زمینه به اداره کل بهداری پیشنهاد نمود که بهتر است فعالیت های انستیتوپاستور ایران منحصر اً صرف تهیه مواد بیولوژیکی انسانی و بررسی های علمی و تجربی گردد. در اجرای این برنامه آزمایشگاه های تشخیص طبی انستیتوپاستور که سالیان درازی خدمات گران بهایی به بیماران و پزشکان نموده بود تعطیل و فعالیت های آن به آزمایشگاه های جدیدی که توسط اداره کل بهداری تشکیل شد واگذار گردید.

موسسه جدید در خیابان ناصرخسرو جنب دارالفنون به نام "موسه بهداشت" توسط دکتر حسین مشعوف تشکیل  گردید و این سازمان اولین مؤسسه آزمایشگاهی تشخیص طبی وزارت بهداری بود که در ضمن خدمات تشخیصی، بهداشتی و اپیدمیولوژیکی، مرکزی جهت آموزش بهداشت و علوم آزمایشگاهی نیز به شمار می رفت. مؤسسه بهداشت دارای بخش های مختلفی بود از جمله بخش سرم شناسی زیر نظر دکتر مشعوف و دکتر حسن میرداماد، بخش میکروب شناسی زیر نظر دکتر حسین سهراب و دکتر مهدی ذوالریاستین، بخش انگل شناسی زیر نظر دکتر اسداله شیبانی و دکتر عمید زاده، بخش آسیب شناسی زیر نظر دکتر مصطفی حبیبی و بخش شیمی زیر نظر دکتر گالیک و دکتر محمودزاده، به علاوه تعدادی پزشکان جوان به عنوان دستیار با این متخصصین همکاری و در نزد آنان کار آموزی می نمودند.

این مؤسسه تمام امور تشخیص آزمایگشاهی بیماران بیمارستان های تهران، پزشکان خصوصی و مؤسسات خیریه را انجام می داد و در امور قرنطینه ای و اپیدمیولوژیکی و برنامه های بهداشتی مشاوری برای دستگاه های بهداشتی و درمانی کشور بود و در اجرای همین برنامه ها شعباتی در برخی از مراکز استان ها نیز دایر نمود. در سال 1318 که شکل جدید دانشکده پزشکی تهران توسط پرفسور اوبرلین (Ch.Oberling)سازمان داده شد، بیمارستان های بهداری به دانشکده پزشکی واگذار گردید و ضمن همین نقل و انتقالات تعدادی از بخش های مؤسسه بهداشت نیز به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران منتقل گردید و همان ها بودند که در حقیقت هسته اولیه اکثر بخش های آزمایشگاهی دانشکده پزشکی تهران را تشکیل دادند و اکثر رؤسای همان بخش ها با سمت دانشیاری به دانشکده پزشکی تهران منتقل شدند و وسایل کار و کارمندان فنی خود را نیز همراه خود آورده، فعالیت خدماتی خود با آموزش پزشکی دانشجویان و دستیاران توأم نمودند. فعالیت مؤسسه بهداشت از این پس بیشتر صرف تعلیم بهداشت و بررسی های اپیدمیولوژیک در قسمت های مختلف کشور می شد و نام این مؤسسه بعداً به آزمایشگاه مرکزی وزارت بهداری تغییر یافت و همچنان به فعالیت های خود ادامه می داد تا در تشکیلات نوین وزارت بهداری در سال 1342 ،  با تشکیل اداره کل آزمایشگاه ها تمام مؤسسات آزمایشگاهی وزارت بهداری در یکدیگر ادغام و آزمایشگاه رفرانس وزارت بهداری تشکیل گردید که مرکز مجهزی برای امتحانات آزمایشگاهی طبی بررسی های روش های استاندارد و مطالعات اپیدمیولوژیک و آموزش آزمایشگاهی است. این مرکز از بدو تأسیس دامنه فعالیت های خود را توسعه داده و در کیله مراکز استان ها و شهرستان های کشور شعبه هایی دایر نموده است به طوری که امروزه کلیه نقاط کشور را مجهز به  آزمایشگاه های کامل و قابل اعتماد ساخته است . بعد از انتخاب نام « رفرانس »  توسط سازمان امور  اداری و استخدامی کشور و نمایندگان مجلس شورای ملی وقت به منظور رفع و به حداقل رسانیدن مشکلات آزمایشگاه های کشور، آزمایشگاه جدیدالتأسیس رفرانس با اهداف زیر پایه گذاری شد:

بهبود اجرای برنامه تضمین کیفیت در آزمایشگاه های بالینی

انجام تحقیقات آزمایشگاهی و بررسی های اپیدمیولوژیک

 جمع آوری و تدوین روش های استاندارد

این آزمایشگاه شامل بخش های بیوشیمی- میکروبیولوژی- قارچ شناسی- مواد مخدر- پارازیتولوژی- پاتولوژی - سرولوژی و ویروس شناسی بود و در اندک زمانی توانست به عنوان یک مرجع قابل اعتماد برای خدمت به بهداشت کشور و بهداشت کشورهای منطقه شرق مدیترانه درآید.

در حال حاضر تعداد کارکنان فنی آزمایشگاه های رفرانس بالغ بر 60 نفر می باشد که با در نظر گرفتن اهداف گسترده فوق الذکر در سطح کشور فعالیت می کنند و توانسته اند 2400 آزمایشگاه تشخیص طبی را در کل کشور زیر پوشش قرار دهند.
طبقه بندی: غیره، بیوشیمی عمومی، زیست شناسی، انگل شناسی 2، آسیب شناسی، بافت شناسی، فیزیولوژی، خون شناسی،
[ دوشنبه 14 شهریور 1390 ] [ 10:24 ق.ظ ] [ محمد محبی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زیست شناسی سلولی و مولکولی
ویروس شناسی پزشکی
خونشناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی
میکروب شناسی
آسیب شناسی
انگل شناسی 2 و تک یاخته ها
دانلود نرم افزار ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم سیدا دانشگاه آزاد تبریز