تبلیغات
علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma

علوم آزمایشگاهی برتر | rahazma
آزمایشات تخصصی علوم آزمایشگاهی | دانلود Ebook های تخصصی پزشکی | تصاویری از لام ها
نویسندگان
نظر سنجی
به نظر شما مطالب سایت در چه حدی هستند


صفحات جانبی
لینک های مفید

  BT یا ( Bleeding Time  )
این آزمایش جهت بررسی اختلالات مادرزادی و اکتسابی درعمل پلاکتها و تشخیص احتمالی بیماری فون ویلبراند مورد استفاده قرار می گیرد.این تست معمولا قبل از انجام اعمال جراحی نیز همراه با تست CT  جهت بررسی صحت عمل پلاکتها درخواست می شود.

روش انجام آزمایش(روش دوک):


ابتدا بخش انتهای لاله گوش را توسط الکل ضدعفونی کرده و پس از خشک شدن ،بوسیله لانست سوراخی به عمق تقریبی 3 میلیمتردر محل ذکر شده ایجاد میکنیم.بلافاصله بعد از ایجاد سوراخ کرنومتررابکار می اندازیم.و آنگاه یک کاغذ صافی را در تناوبهای 30 ثانیه ای با خون خارج شده ازگوش تماس میدهیم.باید دقت شود که کاغذ صافی با محل سوراخ تماس داده نشود .بلافاصله پس از قطع خونریزی کرونومتر راقطع کرده و زمان را قرائت می کنیم.
حدطبیعی این  تست بین 1 الی 4 دقیقه می باشد.
افزایش BT معمولاانعکاسی از ترموبوسیتو پنی خفیف تا شدیداست و به نظر می رسد که ترمبوسیتوپنی ناشی از اختلال تولیددرمغز استخوان،در افزایش زمان سیلان بیش ازترمبوسیتو پنی ناشی از تخریب پلاکتها موثر باشد.زیرا در حالت اخیرمغز استخوان بطور طبیعی مبادرت به تولید پلاکت می نماید و پلاکتهای جوان و فعال درگردش خون افزایش می یابدو این امر موجب بقای BTدر حد نرمال می شود.

این تست نسبت عکس با تمبوسیتو پنی (با پلاکت حدود کمتراز 100هزار)ناشی از اختلال تولید در مغزاستخوان  دارد.

مصرف بعضی داروها مثل آسپرین ،ایندومتاسین و فنوتیازین و آنتی هیستامینها (از طریق تاثیر برغشای پلاکتها)اعمال پلاکت رامختل کرده و باعث افزایش BTمی شود.
بهتر است هنگام انجام تست بیمار حدود یک هفته از مصرف چنین داروهایی اجتناب کند.(به ویژه آسپرین)

توضیح:
بیمارى فون ویلبراند: سطح خونى بخشى از فاكتور هفت به نام فاكتور "فون ویلبراند" یا "كوفاكتور ریستوستین"، كاهش یافته است. فاكتور فون ویلبراند به پلاكت ها (سلول هاى خونى كنترل كننده خونریزى) كمك مى كند كه به دیواره سیاهرگ یا سرخرگ بچسبند. در غیاب این فاكتور، زمان خونریزى افزایش مى یابد زیرا پلاكت ها نمى توانند به دیواره رگ بچسبند و براى توقف خونریزى تشكیل لخته دهند..: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زیست شناسی سلولی و مولکولی
ویروس شناسی پزشکی
خونشناسی
انگل شناسی
ایمنی شناسی
میکروب شناسی
آسیب شناسی
انگل شناسی 2 و تک یاخته ها
دانلود نرم افزار ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
سیستم سیدا دانشگاه آزاد تبریز